Sympozjum Fizyki Interdyscyplinarnej w Naukach Ekonomicznych i Społecznych

Sympozjum SFINKS, którego patronem było Centrum Studiów Zaawansowanych PW, odbyło się w lutym 2017 roku.

Na tegoroczną debatę zaproszono Katarzynę Szymielewicz (prezeskę fundacji Panoptykon), red. Edwina Bendyka (Polityka i Collegium Civitas) i dra inż. Marka Gągolewskiego (IBS PAN i MiNI PW). W ramach panelu dyskusyjnego "Odpowiedzialność w nauce XXI wieku", omówiono wyzwania i obowiązki spoczywające na młodych badaczach wielkich zbiorów danych oraz wpływ, jaki mają na nasze życie wydajne algorytmy analizy danych.

panel17-ulotka (pdf, 388,58 kB)
sfinks17-abstrakty (pdf, 917,45 kB)

Poza panelem organizatorzy zaprosili na pasjonujące referaty studentek, studentów, doktorantów, doktorantek i młodych doktorów.Tematyka, zgodnie z duchem SFINKSa, obejmowała szerokie spektrum zagadnień: od ściśle fizycznych, jak model Isinga i procesy reakcji–dyfuzji, przez analizę słowosieci, modelowanie popularności tweetów, rozprzestrzeniania sięe plotek i hejtu w Internecie, a kończąc na wyjaśnieniu dlaczego migotanie przedsionków to problem społeczny.

Podczas sympozjum SFINKS, dedykowanego młodym naukowcom badającym układy złożone, odbył się konkurs na najlepsze prezentacje. W drodze głosowania wszyscy uczestnicy wyłonili najciekawsze prezentacje w panelach doktoranckim i studenckim. Nagrody książkowe dla laureatów ufundowało Centrum Studiów Zaawansowanych PW.

Konkurs w kategorii studenckiej wygrali Patryk Bojarski Wydział Fizyki, Politechnika Warszawska, Łukasz Gajewski Wydział Fizyki, Politechnika Warszawska oraz Agnieszka Geras Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych, Politechnika Warszawska. Natomiast w kategorii doktoranckiej Mateusz Wiliński Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski, Tomasz Raducha Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski oraz ex aequo Iga Grzegorczyk i Katarzyna Stępień Wydział Fizyki, Politechnika Warszawska. Na zdjęciu od lewej do prawej: Maciej Mrowiński, Grzegorz Siudem, Tomasz Raducha, Mateusz Wilinski, Patryk Bojarski, Robert Paluch, Łukasz Gajewski, Iga Grzegorczyk, Agnieszka Geras i Katarzyna Stępień.