SCIENTIA SUPREMA - Nagroda Nobla z fizyki 2019

W ramach Konwersatorium PW - Scientia Suprema, profesor Marek Demiański z Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi odczyt pt. „Nagroda Nobla z fizyki 2019", 14.11.2019

Nagrodę Nobla z fizyki w tym roku otrzymają: James Peebles, Michel  Mayor i Didier Queloz za „ich wkład w nasze rozumienie ewolucji Wszechświata i miejsca  Ziemi w kosmosie”. Wykład prof. M. Demiańskiego przedstawi główne osiągnięcia tegorocznych laureatów, co będzie wymagało przypomnienia wczesnych faz ewolucji Wszechświata, procesu powstawania lekkich pierwiastków  i tworzenia się tła promieniowania reliktowego. Zostaną omówione podstawowe metody poszukiwania egzoplanet i obecny stan wiedzy o układach planetarnych.

Profesor Marek Demiański zajmuje się astrofizyką relatywistyczną i kosmologią. Jego macierzystą jednostką naukową od 1962 roku jest Instytut Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Na początku swojej drogi naukowej zajmował się matematycznymi i fizycznymi aspektami ogólnej teorii względności, od lat siedemdziesiątych zeszłego stulecia zajmuje się głównie astrofizyką relatywistyczną i kosmologią, w szczególności procesem powstawania struktury we wszechświecie, własnościami promieniowania reliktowego oraz naturą ciemnej energii i ciemnej materii. Współpracuje z wieloma zagranicznymi ośrodkami naukowymi np. Instytutem Badań Przestrzeni Kosmicznej Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie, Instytutem Nielsa Bohra w Kopenhadze i Uniwersytetem Frederico II w Neapolu. Był profesorem wizytującym w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym, na Uniwersytecie Stanu Teksas w Austin i od wielu lat współpracuje z Williams College w Massachusetts w USA.

Konwersatorium odbędzie się w czwartek, 14 listopada 2019 r. o godz. 12.15 w Audytorium Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej przy ul. Koszykowej 75 w Warszawie.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z wydarzenia.