SCIENTIA SUPREMA - Nagroda Nobla w dziedzinie chemii - M. Stanley Whittingham, 21.11.2022

W ramach Konwersatorium PW - Scientia Suprema, profesor M. Stanley Whittingham, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, weźmie udział w spotkaniu pt. „How the new energy sources impact technical civilization?", 21.11.2022

Profesor M. Stanley Whittingham jest brytyjskim chemikiem. W 2019 roku, wraz z Johnem B. Goodenoughem i Akirą Yoshino, otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za prace nad akumulatorami litowo-jonowymi.

Noblista urodził się 22 grudnia 1941 r. w pobliżu Nottingham. Naukami przyrodniczymi zainteresował się za sprawą ojca, który był inżynierem, oraz za sprawą swojego nauczyciela chemii. Uczęszczał do Stamford School w Lincolnshire. Studiował chemię nieorganiczną na New College na Uniwersytecie Oksfordzkim i w 1964 r. uzyskał licencjat, a w trzy lata później magisterium. W 1968 r. obronił doktorat na tej samej uczelni. 

W 1972 r. Whittingham opracował pierwsze baterie litowe wielokrotnego ładowania. Pięć lat później wraz z Johnem B. Goodenoughem napisał książkę o magazynowaniu energii w ujęciu chemii ciała stałego, a w 1981 r. utworzył nowe czasopismo Solid State Ionics, które redagował przez kolejne 20 lat. W 1984 r. przeszedł do laboratorium firmy Schlumberger-Doll i przez cztery lata kierował tam własnym zespołem badawczym. Pod koniec lat 80. wrócił do pracy akademickiej i podjął pracę na State University of New York at Binghamton (1988 r.). Przez pięć lat był prorektorem ds. nauki, a przez sześć wiceszefem fundacji badawczej uczelni.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 21 listopada 2022 r. o godz. 18:00Sali Senatu Gmachu Głównego PW.