SCIENTIA SUPREMA - Nagroda Nobla w dziedzinie chemii - M. Stanley Whittingham, 21.11.2022

W ramach Konwersatorium PW - Scientia Suprema, profesor M. Stanley Whittingham, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, weźmie udziaÅ‚ w spotkaniu pt. â€žHow the new energy sources impact technical civilization?", 21.11.2022

Profesor M. Stanley Whittingham jest brytyjskim chemikiem. W 2019 roku, wraz z Johnem B. Goodenoughem i AkirÄ… Yoshino, otrzymali NagrodÄ™ Nobla w dziedzinie chemii za prace nad akumulatorami litowo-jonowymi.

Noblista urodziÅ‚ siÄ™ 22 grudnia 1941 r. w pobliżu Nottingham. Naukami przyrodniczymi zainteresowaÅ‚ siÄ™ za sprawÄ… ojca, który byÅ‚ inżynierem, oraz za sprawÄ… swojego nauczyciela chemii. UczÄ™szczaÅ‚ do Stamford School w Lincolnshire. StudiowaÅ‚ chemiÄ™ nieorganicznÄ… na New College na Uniwersytecie Oksfordzkim i w 1964 r. uzyskaÅ‚ licencjat, a w trzy lata później magisterium. W 1968 r. obroniÅ‚ doktorat na tej samej uczelni.

W 1972 r. Whittingham opracowaÅ‚ pierwsze baterie litowe wielokrotnego Å‚adowania. Pięć lat później wraz z Johnem B. Goodenoughem napisaÅ‚ książkÄ™ o magazynowaniu energii w ujÄ™ciu chemii ciaÅ‚a staÅ‚ego, a w 1981 r. utworzyÅ‚ nowe czasopismo Solid State Ionics, które redagowaÅ‚ przez kolejne 20 lat. W 1984 r. przeszedÅ‚ do laboratorium firmy Schlumberger-Doll i przez cztery lata kierowaÅ‚ tam wÅ‚asnym zespoÅ‚em badawczym. Pod koniec lat 80. wróciÅ‚ do pracy akademickiej i podjÄ…Å‚ pracÄ™ na State University of New York at Binghamton (1988 r.). Przez pięć lat byÅ‚ prorektorem ds. nauki, a przez sześć wiceszefem fundacji badawczej uczelni.

Spotkanie odbÄ™dzie siÄ™ w poniedziaÅ‚ek, 21 listopada 2022 r. o godz. 18:00Sali Senatu Gmachu Głównego PW.