SCIENTIA SUPREMA - Konwersatorium PW, prof. Czesław Radzewicz, 29.11.2018
Profesor Czesław Radzewicz wygłosi odczyt pt. „W kierunku mocnych ultrakrótkich impulsów laserowych", 29.11.2018
Wykład odbędzie się 29 listopada 2018 r. o godz. 12:15 w Audytorium budynku Wydziału Fizyki PW przy ul. Koszykowej 75 w Warszawie.
Profesor Czesław Radzewicz, fizyk, obecnie jest profesorem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego gdzie kieruje Zakładem Optyki. Zainteresowania naukowe: fizyka laserów, optyka nieliniowa, ultraszybka spektroskopia. Był liderem zespołu, który zbudował optyczne zegary atomowe w Krajowym Laboratorium Fizyki Atomowej Molekularnej i Optycznej.
Nagroda Nobla z fizyki w roku 2018 została przyznana za przełomowe wynalazki w dziedzinie fizyki laserowej. Jeden, z dwóch nagrodzonych wynalazków, to wzmacniacz laserowy ze świergotem (ang. Chirped Pulse Amplifier - CPA). Pomysł pochodzi od Donny Stricland oraz ówczesnego promotora jej pracy doktorskiej Gerarda Mourou i został opublikowany w pierwszej publikacji naukowej Strickland [1]. Dzięki metodzie CPA możliwe stało wytwarzanie bardzo krótkich impulsów laserowych o mocy szczytowej przekraczającej 1 PW w kompaktowych układach laserowych. Oddziaływanie światła laserowego o takim natężeniu z materią otwiera zupełnie nowe horyzonty w fizyce doświadczalnej i teoretycznej. Przykładowo, wytwarzanie wysokich harmonicznych światła laserowego doprowadziło do rozwoju atto-nauki. Innym spektakularnym przykładem zastosowania wzmacniaczy laserowych typu CPA jest budowa laserowych akceleratorów cząstek elementarnych. W wykładzie prelegent wspomni o tych i innych fascynujących doświadczeniach z wykorzystaniem światła generowanego przez systemy CPA.
Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z wydarzenia w galerii.
[1] D. Strickland and G. Mourou, Opt. Commun. 56, 219 (1985).