Prof. Andrzej Trautman - wręczenie Wyróżnienia CSZ PW, 3.12.2019

W dniu 3 grudnia 2019 roku Dyrektor Centrum Studiów Zaawansowanych wręczy Wyróżnienie CSZ PW "Kosmos Pitagorasa" wybitnemu polskiemu fizykowi - profesorowi Andrzejowi Trautmanowi z Uniwersytetu Warszawskiego.

Z tej okazji laureat wygłosi odczyt pt."Moja droga od fal elektromagnetycznych na PW do fal grawitacyjnych na UW".

Wyróżnienie jest przyznawane na wniosek przewodniczącego Rady za szczególne zasługi dla środowiska naukowego. Za osiągnięcia w budowaniu efektywnych przestrzeni badawczych i przełamywanie granic poznania. Przy nominacji do wyróżnienia brane są pod uwagę cechy indywidualne kandydata, tj. osobowość, niezależność, skromność, oddanie, kreatywność, pokora, wykształcenie, energia. Statuetka wyróżnienia jest kryształowym dwunastościanem symbolizującym kryształową osobowość Mistrza, ponieważ jedynie Mistrz wie, jak wypełnić pustkę i nie jest więźniem materii, tylko Mistrz słyszy harmonię, wie skąd przychodzi, gdzie się znajduje i dokąd zmierza.

Andrzej Trautman urodził się w 1933 roku w Warszawie. Jego ojciec, Mieczysław, był artystą - malarzem i uczył rysunku w gimnazjum.
Matka, Eliza z domu André, także  pracowała jako nauczycielka. Ojciec zmarł w 1941 r.  W czasie Powstania Warszawskiego Andrzej wraz z matką zostali wywiezieni do  Niemiec. Na jesieni 1945 roku, po kilku miesiącach w Lublinie, wyjechali  do Francji, gdzie mieszkała rodzina matki. W 1949 r. Andrzej zdał egzamin maturalny w Liceum Polskim w Paryżu i wrócił z matką do Polski,
podejmując studia na Wydziale Elektrycznym (później Łączności) PW.  Na Politechnice  w latach 1952 -55  był asystentem: przez rok u prof. Pawła Szulkina w Katedrze Radiolokacji i przez dwa lata u prof. Tadeusza Wróbla w Zakładzie Matematyki Stosowanej.
Uczęszczając na wykład Wstępu do fizyki teoretycznej prowadzony na Politechnice przez Jerzego Plebańskiego, nawiązał z nim kontakt i przyjął zaproszenie na studia doktoranckie
u Leopolda Infelda  na UW. Plebański  zaproponował promieniowanie grawitacyjne jako temat rozprawy,  ostrzegając, że Infeld nie wierzy w to promieniowanie. Infeld jednak przyjął pracę Trautmana, poświęconą promieniowaniu grawitacyjnemu  i był w 1959 r. promotorem jego doktoratu. Po odbyciu staży w Imperial College w Londynie (1959-60) i na Syracuse University (1961-62) wrócił do pracy w Instytucie Fizyki Teoretycznej UW. W 1962 r. ożenił się z Różą Michalską, która była doktorantką Infelda.
W 1963 r. urodził się ich syn Paweł, który także jest fizykiem. W następnych latach Andrzej został  profesorem, a w latach 1975-85   był dyrektorem  IFT UW. Trautman odbył wiele staży zagranicznych i był zapraszany jako profesor wizytujący do College de France, Centrum Fizyki Teoretycznej w Trieście, University of Chicago i University of New York at Stony Brook.
Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

Wystąpienie odbędzie się 3 grudnia 2019 r. o godz. 15.15 w Sali Senatu Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.