Konwersatorium PW - „Sztywność grup - dowody wspierane komputerowo", 23.05.2019

Profesor Piotr Nowak z Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk wygÅ‚osi odczyt pt. â€žSztywność grup - dowody wspierane komputerowo", 23.05.2019

Dr Piotr Nowak stopieÅ„ doktora uzyskaÅ‚ na Vanderbilt University w Stanach Zjednoczonych w 2008 roku. Przez nastÄ™pne 4 lata pracowaÅ‚ na uczelni Texas A&M w College Station oraz w instytucie badawczym MSRI w Berkeley w Kalifornii. Od 2012 roku pracuje w Polsce w Instytucie Matematycznym PAN.
Jest autorem ponad 30 artykułów. Wspólnie z Guoliangiem Yu wydaÅ‚ w 2012 roku książkÄ™, bÄ™dÄ…cÄ… wprowadzeniem do geometrii dużej skali. Na miÄ™dzynarodowych konferencjach i seminariach wygÅ‚osiÅ‚ ponad 150 zaproszonych wykÅ‚adów na temat swoich wyników.
W Stanach Zjednoczonych kierowaÅ‚ dwoma grantami National Science Foundation, po powrocie do kraju realizowaÅ‚ projekty Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Narodowego Centrum Nauki.
W 2016 uzyskaÅ‚ z wyróżnieniem habilitacjÄ™ w Instytucie Matematycznym PAN, otrzymaÅ‚ za niÄ… NagrodÄ™ Prezesa Rady Ministrów. Od 2016 roku kieruje projektem ERC Starting Grant dotyczÄ…cym sztywnoÅ›ci grup i teorii indeksu. Od 2018 roku peÅ‚ni funkcjÄ™ zastÄ™pcy dyrektora IMPAN ds. naukowych.

Odczyt będzie dotyczył tematyki sztywnych grup, które są grupami posiadającymi własność punktu stałego dla działań przez afiniczne izometrie na przestrzeniach Hilberta.
Celem dowodu będzie przedstawienie pewnych elementów niedawnego dowodu sztywności dla Aut(F_n), grup automorfizmów grupy wolnej na n generatorach dla n co najmniej 5.
Dowód ten był możliwy do przeprowadzenia dzięki zastosowaniu metod optymalizacji wypukłej.

Konwersatorium odbÄ™dzie siÄ™ w czwartek, 23 maja  2019 r. o godz. 16.15 w sali nr 134 Gmachu Głównego PW. Po odczycie zapraszamy na poczÄ™stunek, podczas którego bÄ™dzie można porozmawiać bezpoÅ›rednio z prelegentem.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.