Warsztaty ścisłego myślenia

W dniach 22-24 marca 2024 r. w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej UW (Korzecko w Chęcinach) odbyło się Sympozjum Centrum Studiów Zaawansowanych PW, Centrum Badania Ryzyka Systemowego UW oraz Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW.

Sympozjum przyjęło nazwę Warsztaty ścisłego myślenia i było przeznaczone dla szerokiego merytorycznie kręgu uczestników otwartych na prezentowanie własnych przemyśleń i badań z uwzględnieniem różnych specjalizacji wśród słuchaczy. Szczególny nacisk położony jest na zagadnienia złożoności systemów oraz zagadnienia z pogranicza dziedzin humanistycznych i matematyki, z odniesieniem do modelowania zjawisk w naukach przyrodniczych i społecznych.

Spotkanie poprowadzili Stanisław Janeczko (CSZ), Marek Kuś (CBRS), Barbara Roszkowska-Lech (MiNI), Marek Trippenbach (CBRS). Łącznie uczestnicy sympozjum wysłuchali 28 wykładów i wzięli udział w licznych dyskusjach. Wśród zaproszonych gości byli naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej oraz uczestnicy Studiów id Politechniki Warszawskiej.

Idea organizacji właśnie "Warsztatów ścisłego myślenia" została ujęta w następujący sposób.
Poznawanie świata determinowane jest, w znacznej mierze, przez działanie narządu myślenia. Dobra kondycja tego narządu, szczególnie u ludzi nauki, wymaga ciągłego rozwijania i ćwiczenia myślenia ścisłego opartego na matematycznej pra-logice naszego języka. Matematyczny aspekt rzeczywistości jest niewątpliwym filarem poznania naukowego. Matematyka jest językiem fizyki, ale nie tylko. Służy rozumieniu Świata we wszystkich jego przejawach i na wszystkich poziomach jego organizacji. Każda wytworzona przez umysł struktura matematyczna, jeśli nie odnajduje się na danym etapie poznania, to inspiruje ku nowym skojarzeniom i reprezentacji w nie ogarnianych dotychczas obszarach doświadczeń. Znaczenie wzajemnego, twórczego oddziaływania wszystkich dziedzin nauki dostrzega się w burzliwym rozwoju metod obliczeniowych w złożonych problemach dużej ilości danych, ich redundancji, dynamice i wielu praktycznych zastosowaniach.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami z Sympozjum "Warsztaty ścisłego myślenia".