Fifty-three stages of the Tokaido

W sierpniu 2013 roku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac Utagawa (Andō) Hiroshige z cyklu Fifty-three stages of the Tōkaidō (1833-1834). Wydruki prac artysty są prezentem od profesora Takuo Fukudy z Nihon University w Tokyo.

Andō Hiroshige 安藤広重, zwany także Utagawa Hiroshige 歌川広重 (1797-1858) to jeden z najbardziej znanych japońskich malarzy, grafików i twórców ukiyo-e. Przydomek Hiroshige przyjął w 1811 r., gdy rozpoczął naukę w pracowni Toyohiro Utagawy. Z tego powodu mógł używać nazwy szkoły Utagawa zamiast własnego nazwiska. Hiroshige wykonywał większość swoich prac w technice drzeworytu. Początkowo tworzył portrety, przedstawiające głównie aktorów i kobiety, ale w późniejszych latach stał się sławny dzięki pejzażom i obrazom natury. Wykonał tysiące kompozycji przedstawiających kwiaty i ptaki, ale także Edo, miasta i drogi. Do najsłynniejszych należą np. serie: Sto znanych miejsc w Edo (przyjmowane za wyjątkowe osiągnięcie szkoły ukiyo-e) i Pięćdziesiąt trzy stacje na gościńcu Tōkaidō. Była to droga wzdłuż wybrzeża, na której znajdowały się 53 stacje rządowe - zaczynała się w Nihonbashi w Edo (dzisiejsze Tokio) i kończyła w Sanjō Ōhashi w Kioto.

Twórczość Utagawa Hiroshige stała się inspiracją m.in. dla artystów Udo Kallera, Vincenta van Gogha, Jamesa McNeilla Whistlera, Paula Cézanne'a, Henri de Toulouse-Lautreca, Paula Gauguina i innych twórców impresjonizmu. Część jego dzieł znajduje się w Muzeum Miedzi w Legnicy. Kolekcjonerem jego drzeworytów był m.in. Feliks Jasieński - zebrał ich około 2000. Wiele z nich jest prezentowanych w krakowskim muzeum „Manggha”. Wielbicielką twórczości Hiroshige była Wisława Szymborska, która poświęciła mu wiersz z tomu Ludzie na moście.

Źródło: Wikipedia