Konwersatorium PW - prof. Tomasz Sosnowski
Profesor Tomasz Sosnowski wygłosi odczyt pt. „Every breath you take…– zagadnienia techniczne podawania leków drogą wziewną", 21.05.2015
Prof. nzw. dr hab inż. Tomasz Sosnowski - specjalista w zastosowaniu metod inżynierskich w projektowaniu inhalatorów medycznych oraz ocenie depozycji i oddziaływania wdychanych cząstek na układ oddechowy, pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej, Katedra Inżynierii Procesów Zintegrowanych. Doktorat uzyskał w 1997 r. z wyróżnieniem, habilitację w 2006 r. na WIChiP PW za prace dotyczące dynamiki powierzchni międzyfazowej ciecz/gaz w obecności związków powierzchniowo-czynnych oraz wpływu obserwowanych efektów na hydrodynamikę i kinetykę wymiany masy w układzie oddechowym człowieka. Staż podoktorski odbył w Lovelace Respiratory Research Institute w Albuquerque, USA (1999-2000) gdzie zajmował się badaniem układów aerozolowych do inhalacyjnego podawania leków – w tym współpraca z New Mexico University, Sandia National Laboratory i Los Alamos National Laboratory. Poza tym odbywał krótkoterminowe wizyty badawcze w Szwecji, Austrii i Włoszech. Od roku 2009 zatrudniony na stanowisku profesora PW. W latach 2008-2012 kierownik specjalności „Procesy i produkty biomedyczne” na WIChiP PW, od roku 2012 prodziekan ds. nauki na tym wydziale. Członek rektorskiej Komisji ds. Nauki i Naukowo-Aparatury Badawczej i senackiej Komisji ds. Nauki. Ekspert naukowy Europejskiej Agencji Leków (EMA - Londyn) w zakresie oceny produktów inhalacyjnych. Od 2012 członek Komitetu Sterującego Programu COST MP1106.
Kierował pięcioma projektami badawczymi MNiSW, jednym projektem UE (6PR) oraz projektem finansowanym ze środków strukturalnych (POKL). Czterokrotny laureat indywidualnych nagród Rektora PW (I i II st.) za osiągnięcia naukowe. Promotor trzech obronionych prac doktorskich.
Współautor ponad 60 artykułów w czasopismach z listy JCR, kilku rozdziałów w książkach wydanych za granicą (Kluwer, Springer) oraz zgłoszeń patentowych (2 udzielone patenty, w tym 1 za granicą). Autor książki “Aerozole wziewne i inhalatory” (PW Warszawa, 2010: wyd 1. oraz 2012: wyd. 2, uzupełn.). Wielokrotnie zapraszany na konferencje lekarzy alergologów i pulmonologów w celu prezentacji wykładów poświęconych inżynierskim aspektom terapii inhalacyjnej.
Konwersatorium odbędzie się w czwartek, 21 maja 2015 r. o godz. 16.15 w sali nr 134 Gmachu Głównego PW. Po odczycie zapraszamy na dyskusję i poczęstunek w kawiarni Konwersatorium.
Dodatkowe informacje dostępne na stronie Konwersatorium