Mjr dr hab. inż. Przemysław Wojciech Wachulak
Wojskowa Akademia TechnicznaWyróżniony Medalem Młodego Uczonego 23 marca 2015 r. za opracowanie nowych metod obrazowania w zakresie skrajnego nadfioletu i miękkiego promieniowania rentgenowskiego.
Pan mjr dr hab. inż. Przemysław Wachulak urodził się 2 października 1979 roku w Międzyrzeczu Podlaskim. Po ukończeniu w 1999 roku Technikum Elektronicznego w tym mieście rozpoczął studia na Wydziale Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, które ukończył w 2004 roku. Był wyróżniającym się studentem podchorążym. W 2004 roku w Liptowskim Mikulasu na Słowacji otrzymał nagrodę Rektora Uniwersytetu Wojskowego dla najlepszego studenta Wojskowej Akademii Technicznej. Praca magisterska, którą wykonał pod kierunkiem profesora Waldemara Żendziana, dotyczyła laserowych generatorów parametrycznych z pobudzaniem wewnątrz rezonatora i została wyróżniona w konkursie im. Profesora Smolińskiego na najlepszą pracę magisterską w zakresie optoelektroniki za rok akademicki 2003/2004. Studia w Wojskowej Akademii Technicznej ukończył z pierwszą lokatą. Jako najlepszy absolwent wojskowej uczelni technicznej otrzymał nagrodę Prezydenta Rzeczpospolitej podczas uroczystości Święta Wojska Polskiego.
W 2005 roku został skierowany na studia doktoranckie na Wydziale Elektrycznym i Komputerowym Uniwersytetu Stanu Kolorado w Fort Collins w USA. Przemysław Wachulak otrzymał dwukrotnie I nagrodę za najlepszy komunikat plakatowy przedstawiony przez doktoranta podczas konferencji zorganizowanej przez American Vacuum Society w 2006 roku i konferencji zorganizowanej przez Colorado Photonics Industry Association w 2008 roku oraz nagrodę Research Excellence Award od stowarzyszenia International Society for Optical Engineering (SPIE) za badania naukowe w 2007 roku. Stopień doktorski został nostryfikowany uchwałą Rady Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Po powrocie do kraju w 2009 roku doktor Wachulak rozpoczął pracę w Instytucie Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej. W ramach programu HOMING Fundacji na rzecz Nauki Polskiej otrzymał grant na realizację projektu badawczego, którego celem było zastosowanie opracowanych w Instytucie Optoelektroniki WAT laserowo-plazmowych źródeł promieniowania w zakresie skrajnego nadfioletu do obrazowania obiektów z nanometrową rozdzielczością przestrzenną. Grant otrzymany w ramach programu HOMING pozwalał również na kontynuację badań prowadzonych przez doktora Wachulaka podczas doktoratu.
Dzięki temu odbył on dwa staże podoktorskie na uniwersytecie w Fort Collins, podczas których przeprowadził badania dotyczące holografii fourierowskiej z rozdzielczością czasową oraz obrazowania holograficznego z rozszerzoną wiązką odniesienia. W tym samym okresie doktor Wachulak był również głównym wykonawcą w projekcie Laserlab Europe, realizowanym w Instytucie Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w ramach 7. Programu Ramowego UE. Wyniki prac badawczych wykonanych w tym okresie w Warszawie oraz w Fort Collins opublikował w kilkunastu artykułach naukowych w renomowanych czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Za te osiągnięcia doktor Wachulak otrzymał w 2011 roku Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców.
Rada Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w styczniu 2013 roku nadała doktorowi Wachulakowi stopień doktora habilitowanego w dziedzinie fizyki. Za osiągnięcie naukowe, będące podstawą do nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego, został też wyróżniony Nagrodą Dyrektora Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w 2013 roku oraz nagrodami Rektora Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i Ministra Obrony Narodowej przyznanymi w 2014 roku. Obecnie Pan major dr hab. Przemysław Wachulak jest kierownikiem projektu badawczego w ramach programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, którego celem jest opracowanie mikroskopu EUV do obrazowania obiektów z nanometrową rozdzielczością przestrzenną, jako urządzenia przydatnego do praktycznych zastosowań w innych obszarach nauki i technologii. Aktywnie uczestniczy w realizacji w Instytucie Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej programu doktorskiego EXTATIC w ramach europejskiego programu Erasmus Mundus. Jest opiekunem naukowym dwóch doktorantów oraz konsultantem w trzech innych projektach doktorskich w tym programie. Od czasu uzyskania stopnia doktora habilitowanego jest członkiem Rady Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej. Jest także członkiem komisji ds. nauki tej Ra- dy oraz sekretarzem komisji habilitacyjnej w przypadku dwóch pierwszych postępowań habilitacyjnych prowadzonych przez Radę Instytutu Optoelektroniki WAT, po uzyskaniu przez nią uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego.