Doktor Garstecki jest współautorem ponad 60-ciu publikacji naukowych, kilku monografii i kilkunastu zgłoszeń patentowych. Jest także laureatem wielu nagród, w tym Nagrody im. W. Kołosa Polskiej Akademii Nauk, Nagród Prezesa Rady Ministrów za najlepszą pracę doktorską i habilitacyjną oraz Stypendium Ministra Nauki dla Wybitnych Młodych Naukowców.
Ukończył studia magisterskie na kierunku fizyka w 1998 roku w Szkole Nauk Ścisłych. W 2002 roku obronił tytuł doktora chemii w Instytucie Chemii Fizycznej. W latach 2002-2005 odbył staż podoktorski w grupie badawczej profesora George’a Whitesides’a na Wydziale Chemii Uniwersytetu Harvarda.
Doktor Garstecki jest kierownikiem Grupy Badawczej Mikroprzepływów i Płynów Złożonych w Instytucie Chemii Fizycznej PAN, której prace obejmują szerokie spektrum zagadnień podstawowych i stosowanych. W ramach badań podstawowych Grupa bada procesy samoorganizacji w nierównowagowych układach miękkiej materii, w tym techniki dynamicznej kontroli oddziaływań elektrostatycznych oraz polimeryzację białek tworzących cytoszkielet bakterii. W kręgu zainteresowań znajdują się również zagadnienia z zakresu mechaniki płynów, w szczególności mikroprzepływów dwufazowych, badania procesów tworzenia kropli i pęcherzyków gazu oraz kropli wielokrotnych, a także procesów transportu kropli w mikrokapilarach i sieciach mikrokanałów.
Opracowania stosowane, wykonywane przez Grupę Badawczą Mikroprzepływów i Płynów Złożonych, koncentrują się na tworzeniu zautomatyzowanych technik mikroprzepływowych na potrzeby badań w chemii, biochemii oraz mikrobiologii. Zautomatyzowane mikroukłady tworzą mikro-mieszaniny reakcyjne, oferując szybkość badań przesiewowych i objętości reakcyjne konkurencyjne w stosunku do obecnych standardów technologicznych, takich jak techniki mikromacierzowe. Do osiągnięć Grupy można zaliczyć opracowanie i instalację pilotażowej linii formulacyjnej dla przemysłu farmaceutycznego oraz opracowanie podstaw projektu wdrożeniowego nowoczesnego urządzenia diagnostycznego.