Wyróżniony Medalem Młodego Uczonego 25 czerwca 2019 r. za przełomowe rozwinięcie badań w zakresie topologii rozmaitości algebraicznych i ich zastosowań.
Dr Piotr Achinger w 2010r. ukończył studia magisterskie na kierunku: Jednoczesne Studia Informatyczno-Matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2011 roku jako stypendysta Fulbright Science and Technology Award studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, gdzie w 2015r. obronił pracę doktorską pt. „K (π, 1) Spaces in Algebraic Geometry”, dotyczącą topologicznych własności rozmaitości algebraicznych z zastosowaniem m.in. do padycznej teorii Hodge’a. Praca została wyróżniona nagrodą Kenneth Ribet and Lisa Goldberg Award in Algebra. Po doktoracie Piotr Achinger pracował jako postdok (European Post-Doctoral Institute) w Centrum Banacha (Instytut Matematyczny PAN) w Warszawie oraz w IHES (Institut des Hautes Études Scientifiques) pod Paryżem, a obecnie jest adiunktem w Instytucie Matematycznym PAN.
Doktor Piotr Achinger zajmuje się geometrią algebraiczną, ze szczególnym odniesieniem do zastosowań arytmetycznych oraz topologią i teorią homotopii algebraicznych. Jego największym dotychczasowym osiągnięciem jest opracowany w 2016 r. dowód twierdzenia, mówiącego o tym, że każda afiniczna rozmaitość algebraiczna nad ciałem dodatniej charakterystyki jest przestrzenią K (π, 1) tj. ma znikające wyższe grupy homotopii.
Dr Piotr Achinger jest m.in. laureatem Nagrody im. Kazimierza Kuratowskiego (PTM/IM PAN, 2016) oraz Stypendium START (FNP, 2016). Poza badaniami naukowymi angażuje się w inicjatywy takie jak np. prowadzenie zajęć i staży dla stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Pełni także funkcję członka zarządu Okręgowego Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Rady Naukowej IM PAN.